Bielizna termoaktywna na rower

Odzież termoaktywna, albo inaczej: techniczna albo termiczna, to najważniejsza warstwa, jaką zakładamy uprawiając sporty jesienią, zimą lub w niskich temperaturach. Jest to warstwa najbliższa skórze, więc warto wiedzieć o niej więcej. Istnieją trzy typy odzieży technicznej, które różnią się pod względem ciepłoty i zastosowania. Ale niezależnie od tego, na jaki z tych modeli się zdecydujemy, główną zasadą prawidłowego funkcjonowania odzieży termicznej jest przyleganie do ciała. Nie chodzi o uciskanie – ale – idealne dopasowanie do naszej sylwetki. Żadne luźne ubranie nie spełni swojego przeznaczenia, choćbyśmy wydali na nie połowę wypłaty!

Typy odzieży termicznej

Ja już wspomnieliśmy powyżej, odzież termiczna dzieli się na trzy typy. Pierwszy to odzież, która ma za zadanie utrzymać ciepło w naszym organizmie. To jej główne zastosowanie, co nie oznacza, że nie będzie odprowadzała wilgoci – będzie, ale w mniejszym stopniu niż pozostałe typy. Odzież termiczna ciepła ma również gorszą wentylację, dlatego przeznaczona jest do uprawiania mniej intensywnych sportów, a idealna np. do zimowych spacerów, wędrówek po górach, jazdy na rowerze czy w wypadku, kiedy jest nam zwyczajnie zimno.

Drugi typ nazywamy właściwą odzieżą termoaktywną i jest właściwie najbardziej uniwersalnym typem wśród tego typu odzieży. Jej zadaniem jest utrzymanie naszej temperatury ciała tak, byśmy się ani nie przegrzali, ani nie wyziębili. Dlatego funkcja odprowadzania potu działa tu sprawnie, bo chodzi o to, by pozostawić skórę suchą. Pot i wilgoć pozostają w materiale, więc kiedy wieje na nas wiatr nie dociera on bezpośrednio do skóry. Pamiętajmy jednak o tym, że to nasza pierwsza warstwa ubioru – nie chroni nas ani przed wiatrem, ani przed wodą!

Ostatni typ odzieży termicznej to odzież lekka, która jest przeznaczona do uprawiania sportu latem i w miesiącach ciepłych. W tego typu odzieży wentylacja działa na najwyższych obrotach, podobnie jak funkcja odprowadzania potu od skóry. Nawet, kiedy na koszulkę termiczną lekką założymy bluzę czy coś innego, nie będziemy mieć poczucia dyskomfortu ani się nie przegrzejemy.

A co z przykrym zapachem?

W większość ubrań termicznych są wszywane srebrne nitki. Działają one antybakteryjnie i pomagają pozbyć się przykrego zapachu. Ale uwaga, odzież taką trzeba prać po każdym treningu, bez użycia żadnych substancji zmiękczających. Dlatego dokładnie przeczytaj metkę w jaki sposób czyścić odzież techniczną. W sklepach znajdziesz też specjalne proszki lub płyny przeznaczone właśnie do prania ubrań tego typu. Jeśli nie będziesz się stosować do wskazówek czyszczenia, nawet najdroższa odzież szybko straci swoje właściwości izolacyjne i termiczne! Pamiętaj o tym.

 

Dodaj komentarz