CRET – innowacyjny rodzaj elektroterapii

News

CRET, czyli pojemnościowo-rezystancyjny transfer elektryczny, zaskakuje wielością zastosowań w medycynie. Jednym z nich jest rehabilitacja. Jakie daje efekty?

Zabiegi fizykalne stosowane są w medycynie na szeroką skalę od wielu lat. Wspomagają leczenie i zapobiegają dysfunkcjom w układach narządowych. Jednym z najprężniej rozwijających się działów fizjoterapeutyki jest elektroterapia. Od pewnego czasu ta innowacyjna terapia dotarła również do Polski. Na razie na specjalne urządzenia mogą sobie pozwolić przede wszystkim przez organizacje sportowe, prestiżowe kliniki rehabilitacyjne i gabinety medycyny estetycznej. Jednak, bez wątpienia jest to metoda posiadająca wiele zalet i niosąca ze sobą duże nadzieje dla tysięcy polskich pacjentów.

 

Jak działa terapia CRET?

Wyjątkowość CRET tkwi w działaniu fali radiowej wysokiej częstotliwości w zakresie 448 kHz. Wewnątrzkomórkowy ruch jonów przyczynia się do powstania energii naturalnej, emitowanej w kierunku elektrody - nie zaś w przeciwną stronę. Naturalność zmniejsza liczbę przeciwwskazań – metoda jest bezpieczniejsza i mało inwazyjna. W urządzeniu mamy do czynienia z aż dwoma typami elektrod – rezystancyjnej i pojemnościowej. To właśnie dzięki temu możemy wybiórczo i z dużą precyzją oddziaływać na tkanki. Elektrody pojemnościowe kierują swoje działanie w stronę tkanek miękkich, takich jak na przykład: mięśnie, naczynia krwionośne oraz naczynia limfatyczne. Z kolei elektrody rezystancyjne wykorzystuje się do struktur o dużej gęstości, jak choćby kości, więzadła, czy ścięgna. Elektrody kontaktują się z ciałem za pośrednictwem specjalnego kremu. Zabieg trwa od kilkunastu minut nawet do godziny. Jego długość zależy od etapu rehabilitacji (prewencja, zasadnicze leczenie lub leczenie przeciwzapalne). Należy pamiętać, że zabieg ten może przeprowadzić wyłącznie przeszkolona osoba. Można również regulować moc zabiegu – od 100 (a nawet kilkudziesięciu) do 300 W.

Metoda CRET i jej zastosowanie

Jedną z niewątpliwych zalet tej metody jest wielość jej zastosowań. Powstała ona dla potrzeb sportu zawodowego. Jednakże, bardzo szybko z jej możliwości zaczęły korzystać także inne gałęzie medycyny. Dziś, używa się jej także w chirurgii, medycynie estetycznej, leczeniu bólu, rehabilitacji, a nawet - w weterynarii. I to nie tylko do leczenia, ale i jako działania prewencyjne. W czym tkwi wyjątkowość CRET? Po pierwsze, dotlenia tkanki. Po drugie, poprawia rozciągliwość i elastyczność mięśni. Po trzecie, zwiększa siłę mięśniową i krążenie w naczyniach włosowatych. Po czwarte, szybko usuwa toksyny i kwasowość z organizmu. Po piąte, działa przeciwobrzękowo. Po szóste, poprawia jakość życia.

To chyba wystarczająca liczba argumentów, by spróbować tej metody, czyż nie?