Które buty do crossfitu wybrać?

Które buty do crossfitu wybrać? – to jedno z pierwszych pytań pojawiających się u nowych osób, które zdecydowały się na rozpoczęcie trenowania tego sportu. Jednak odpowiedź „wygodne i praktyczne”, w przypadku tej dyscypliny to zdecydowanie za mało. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym kierować się podczas wybierania butów, w których spędzimy długie godziny na treningach crossfit oraz czy warto od razu inwestować w nowe buty do crossfitu. Przeczytaj go koniecznie!

Jakie buty na crossfit wybrać?

Zacznijmy od tego, że muszą wytrzymać duże obciążenia, być elastyczne, nie ograniczać zakresu ruchu, ale również na tyle stabilne, aby nie spowodować kontuzji stawu skokowego. Musisz być świadom tego, że crossfit to jedna z najbardziej wszechstronnych dyscyplin sportowych, która wymaga od ćwiczącego pracy nad każdą partią ciała. Jest to połączenie ćwiczeń siłowych (np. podnoszenie ciężarów), gimnastycznych (np. wskoki na skrzynię czy wykroki) oraz kondycyjnych (bieganie lub skakanie na skakance) sprawia, że zawodnicy muszą płynnie i szybko dostosowywać się do różnych zakresów pracy. Dokładnie taka sama zasada będzie dotyczyła też butów do crossfitu.

Buty do crossfitu – na co zwrócić uwagę?

Dobre buty do crossfitu powinny być stabilne i elastyczne oraz lekkie i trwałe. Jednak nie ma butów, które idealnie pasowałyby do ciężarów i szybkiego biegu. W związku z tym konieczne jest poprzestanie na pewnym poziomie jakości w każdym z tych aspektów. Wiedząc, czego będziemy wymagali od butów treningowych, skupiamy się na aspektach technicznych.

Buty do crossfitu: podeszwa

Jeżeli chodzi o podeszwę to tutaj w myśl zasady równowagi powinniśmy wyeliminować wszystkie buty z miękką podeszwą – niezależnie od tego, czy jest ona żelowa czy piankowa. Ale efekt „zanurzania” się stopy podczas pracy z dużymi ciężarami negatywnie wpłynie na naszą stabilność i równowagę, co może doprowadzić do poważnych kontuzji. Na pewno buty o cienkiej podeszwie również powinniśmy skreślić z listy, gdyż w nich stawy nie będą miały żadnej amortyzacji, co przełoży się na niepotrzebne przeciążenia. Dobra będzie twardsza i stabilna podeszwa, z lekko podniesioną piętą w stosunku do poziomu palców. Otóż takie ułożenie przełoży się na stabilną pozycję zarówno podczas przysiadów, jak i wyskoków czy biegu.

Buty do crossfitu: długość i wysokość

Ponadto, kolejnymi cechami idealnych butów będzie odpowiednia ich długość, szerokość i wysokość. Otóż buty do crossfitu powinny być o pół rozmiaru większe od standardowo kupowanych butów. Chodzi oto, aby nie uwierały, gdy stopy lekko spuchną podczas treningu. Nie powinnyśmy przesadzać z wolną przestrzenią wewnątrz, poniewać może dojść do otarć.

Dodaj komentarz