Odzież sportowa – jakie materiały wybrać?

Trzeba przyznać, że profesjonalna odzież sportowa znacznie zwiększa wygodę i komfort w czasie treningów. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zakup takiej odzieży. Okazuje się jednak, że nie jest sprawa prosta, gdyż do wyboru mamy naprawdę wiele produktów. Pojawiają się więc pytania: jak podjąć decyzję oraz od czego zacząć? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, z jakich materiałów jest wykonana odzież sportowa. Przeczytaj go koniecznie!

Bawełna

Zacznijmy od tego, że jest to materiał naturalny, chłodny, a jednocześnie całkiem dobrze przepuszcza powietrze i pozwala odparowywać pot. Dlatego Jjst więc dobrą tkaniną dla sportowej odzieży. Musisz wiedzieć, że wykonane z bawełny ubrania nadają się do biegania, jazdy na rowerze czy do ćwiczeń na siłowni. Poza tym odzież bawełniana jest niezbyt droga i powszechnie dostępna.

Cocona i Oder resistance

Zdecydowanie ta grupa materiałów pozwala pozbywać się nieprzyjemnych zapachów. Warto wspomnieć o tym, że cocona wykonana jest z tworzyw sztucznych z dodatkiem węgla z łupin orzechów kokosowych. Natmiast oder resistance to odzież wykonana z tworzyw sztucznych z dodatkiem włókien srebra. Chodzi oto, że takie materiały pochłaniają brzydkie zapachy, gdyż zarówno włókna srebra, jak i węgiel mają właściwości antybakteryjne(a to bakterie wywołują nieprzyjemne zapachy). Zwykle taką odzież wybierają rowerzyści oraz osoby, które dużo chodzą, w tym alpiniści – takie osoby często nie mają możliwości prać odzieży. Ponadto sprawdzi się też dla osób biegających czy intensywnie ćwiczących na siłowni czy na fitnessie, ale jest to jednak odzież droższa.

Merino

Merino jest to materiał z wełny merynosów(owiec). Jest to materiał naturalny, który grzeje ciało, ale również przepuszcza powietrze, dzięki czemu się nie pocimy. Dodatkowo ten rodzaj wełny nie drapie, więc można ją nosić na gołe ciało. Dlatego jest to odzież idealna na zimę, np. dla narciarzy, łyżwiarzy, ale też dla osób lubiących górskie wyprawy, jazdę na rowerze czy kajakarstwo.

Coolmax

No cóż, jest to materiał który przyspiesza odprowadzanie ciepła z ciała, ale też bardzo szybko wysycha. W związku z tym wpływa na termoregulację ciała. Generalnie, taka odzież sprawdza się przy większości forma aktywności. Jednak szczególnie polecane są skarpety z tego materiału, które zabezpieczają stopy przed odparzaniem i obcieraniem.

Z filtrem UV

W tym przypadku są to materiały, które mają za zadanie chronić przed promieniowaniem słonecznym. Są skuteczniejsze od zwykłej, cienkiej odzieży, przez którą przedostaje się część promieni. Jest to zatem odzież idealna na letni okres i pozwala swobodnie uprawiać sport na świeżym powietrzu – bez ryzyka oparzeń.

Dodaj komentarz