Czym jest masaż sportowy?

News

Podobnie jak i standardowy masaż, również masaż sportowy może być zarówno ogólny jak i częściowy. W przypadku masażu ogólnego masowane jest całe ciało, zaś przy masażu częściowym – jedynie wybrany jego fragment. Masaże sportowe dzielą się także na: treningowy, zapobiegawczy oraz regenerujący. Zawodnicy wysokiej klasy bardzo często muszą przechodzić przez trening, w czasie którego ich organizm poddawany jest naprawdę dużym obciążeniom. Duża ilość powtórzeń oraz bardzo zróżnicowane ćwiczenia mają za zadanie przygotowanie zawodnika do zmagań sportowych zarówno od strony fizycznej, jak i psychologicznej.

 

Taki trening w bardzo wielu przypadkach prowadzi jednak do znacznego obciążenia organizmu, i niekiedy nawet przetrenowania. Z tego też powodu spory nacisk kładzie się tutaj także na odpoczynek; od czasu do czasu jest on zwyczajnie niezbędny, aby organizm miał czas na zregenerowanie się i wrócenie do pełni sił. Taki odpoczynek muszą mieć zapewniony również i te mięśnie, które biorą stosunkowo mały udział w całym treningu – jedynie dzięki temu możliwe jest przywrócenie prawidłowej ich pracy. Często stawia się tutaj jednak na czynny wypoczynek, przy czym czynności wykonywane przy okazji takiego wypoczynku muszą znacznie różnić się od tych, które mięśnie musiały wykonywać podczas treningu. Wielu specjalistów twierdzi jednak, że czynny wypoczynek przy dużym zmęczeniu nie przynosi żadnych efektów – sprawdza się on jedynie przy umiarkowanym wysiłku. Sprawia to oczywiście, że w przypadku zaawansowanego treningu sportowców nie ma on większego sensu. Trudno jest zatem dziwić się temu, że tak wielu czołowych specjalistów na świecie od wielu już lat szuka skutecznych sposobów na efektywną regenerację mięśni po wzmożonym wysiłku. Okazuje się, ze jedną ze zdecydowanie najlepszych metod na przywrócenie ich prawidłowej pracy po takim ciężkim treningu jest prawidłowo wykonany masaż sportowy. Taki masaż ma bardzo różnorodne działanie, dzięki czemu pozwala na szybkie usuwanie całego napięcia w mięśniach; skutecznie likwiduje nadmierne zmęczenie i przyśpiesza procesy regeneracyjne. Podwyższa także zdolność do pracy całego organizmu. Dzięki jego regularnemu wykonywaniu możliwe jest usunięcie obciążeń zarówno fizycznych jak i psychicznych, na jakie często narażeni są sportowcy przy intensywnym treningu. Dzięki niemu znacznie zwiększają się możliwości sportowe zawodników, co pozwala im na uzyskiwanie lepszych wyników w swoich dyscyplinach. Taki masaż doskonale wpływa też na pracę całego organizmu, przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. Warto pamiętać, że przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym w pracy organizmu zachodzą pewne zmiany, które nie zawsze są dla niego w pełni pozytywne. Taki masaż pozwala natomiast na przywrócenie wszystkich prawidłowych procesów zachodzących w ludzkim ciele, zatem jest dla sportowca czymś bardzo pozytywnym.

 

Masaż powinien być w takim przypadku zarówno głęboki i intensywny, jak i miękki oraz rytmiczny. Sama intensywność i czas trwania masażu to kwestie czysto indywidualne, które powinny być uzależnione od osobistych potrzeb danego sportowca. Zazwyczaj nie powinien on trwać więcej ani krócej niż 40-60 minut, choć jeśli zawodnik ma szczególne wymagania, to dopuszcza się pewne odstępstwa od tej reguły.